BRILAS.CZ
Volejte 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
HLEDAT
NÁKUPNÍ KOŠÍK
0 položek

Symbolika svatebního závoje

Pokud jako žena chystáte svatbu, jistě už přemýšlíte, co budete mít ve Váš velký den na sobě. Musíte vybrat hlavně svatební šaty, ale nejen ty, protože celkový dojem dotváří doplňky. A mezi doplněk nejtradičnější patří svatební závoj. Někteří dokonce tvrdí, že bez závoje nejste nevěsta. Ale je to vážně tak? Odkud se vlastně vzala tradice svatebního závoje a co symbolizuje? 

Symbolika svatebního závoje

Jako spousta tradic a zvyků, ani původ svatebního závoje není úplně jednoznačný. Existuje hned několik věcí, které nejspíš stály za vznikem této tradice. Mnoho z nich bohužel není vůbec romantických, spíše naopak.

Dříve například ženich nesměl vidět nevěstu dříve než před oltářem, repektive ji uviděl až poté, co byli snoubenci prohlášeni mužem a ženou. Pak teprve směl odhrnout nevěstě závoj a políbit ji. Dnes to zní poměrně romanticky. Ovšem dřívější realita byla trochu jiná. V dobách kdy rodiče rozhodovali, za koho se jejich potomci provdají sloužil závoj k tomu, aby ženich skutečně do poslední chvíle neviděl nevěstinu tvář. Existovala totiž obava, že by se mu nevěsta mohla zdát ošklivá a on mohl svtbu zrušit. Takže jednoduše spatřil díky závoji nevěstu až po svatebním obřadu, kdy už vycouvat nemohl. Chytré, že? Pro nevěstu víc než ponižující, ale taková prostě byla doba.

Pro ženu ještě mnohem horší je pak další symbolika závoje. V dobách únosů nevěst si ženich nevěstu vyhlédl a unesl ji. Při únosu ji zakryl závojem, který pak měla žena na sobě opět až do uzavření manželství. To proto, aby ji nikdo nepoznal a nepokusil se ji zachránit od nechtěného sňatku.

Dalším často uváděným významem svatebního závoje je to, že měl nevěstu chránit proti zlým silám a duchům, které by chtěly překazit její budoucí štěstí. Pod závojem nemohla být nevěsta poznána a byla tak zaručena její ochrana.

Poněkud morbidní se pak zdá být perlička, na kterou jsme narazili při hledání významu svatebního závoje, ale nemůžeme se o ni nepodělit. V dávných dobách si údajně nevěsty šily závoj samy nebo s pomocí svých příbuzných již dlouho před svatbou. Závoj byl velký a robustní a kromě svatebních účelů měl být použit také jako rubáš do rakve. Dostatečně velký, aby se do něj dalo zabalit celé tělo, aby bylo opět chráněno před duchy a dostalo se tak v klidu do jiného světa.

O poznání romantičtěji vypadá tento původ nevěstina závoje: od 4. století se při křesťanských obřadech oba snoubenci kryli pod velký baldachýn a to na důkaz cudnosti, v židovské tradici pak tento baldachýn měl symbolizovat manželské lože. V 16. století se v křesťanství od tohoto zvyku upustilo a závoj nevěst, jak ho známe dnes, už je údajně pouze připomínkou této tradice.

Podle jiných teorií závoj nevěstu zkrátka chrání, chrání ji jako něco, co stojí za to ochraňovat, jako něco tajemného a krásného, co nakonec přede všemi odhalí až ženich, kterému bude nevěsta náležet, obětuje mu svou svobodu a bude pouze jeho „vlastnictvím“.

Dnes je závoj v západních kulturách nejčastěji vnímán jako symbol nevěstiny čistoty a nevinosti. Proto některé nevěsty váhají, zda je vhodné si závoj brát či nikoli.

Většina lidí ale dnes závoj vnímá pouze jako věc, která ke svatbě tak nějak patří, po původu této tradice nepátrají, zkrátka ji buď přijmou nebo ne.

A toto rozhodnutí je i na Vás. Dnes již jde skutečně o symbolickou záležitost, ukrývat se nejspíš před nikým nepotřebujete, duchů se asi nebojíte, takže pokud se pro závoj rozhodnete, vyberte si takový, který Vám bude slušet a ve kterém se budete cítit dobře.

Dnes existuje nepřeberné množství možností, jak závoj přizpůsobit Vašemu celkovému vzhledu. Případně jak závoj úplně vynechat a přesto být dokonalá nevěsta. Těmito tématy jsme se již zabývali v několika předchozích článcích a ještě se k tomu určitě někdy vrátíme podrobněji, takže určitě mrkněte. Přejeme šťastnou ruku při výběru!

A nepřežeňte to! Nevěsta trhla světový rekord, její tříkilometrový závoj muselo nést 600 lidí
 

Související články:
Síťovaný závoj – moderní trend posledních let

Několik tipů jak ozdobit svůj účes ve svatební den

Článek přečten: 7595×

Nejnovější články

Máte rádi špičkový servis a komfort? Brilas garantuje obojí! Máte rádi špičkový servis a komfort? Brilas garantuje obojí! Láhev vína ZDARMA ke snubním prstenům + SOUTĚŽ o 3 bedny! Láhev vína ZDARMA ke snubním prstenům + SOUTĚŽ o 3 bedny! Fajn BRIGÁDA ve ZLÍNĚ! Fajn BRIGÁDA ve ZLÍNĚ! Fotosoutěž "Vaše zimní romantika" má své vítěze! Fotosoutěž "Vaše zimní romantika" má své vítěze!